Otomotiv endüstrisinde çip krizi

Otomobil endüstrisinin çip krizi, kısa vadeli bir çözümlenmesi beklenirken son zamanlarda daha da kötüleşti.

Başlangıçta yapılan ortak açıklamalara göre pandeminin başlamasıyla araç talebindeki azalmanın, arzın kısa vadeli talebin daha güvence altına alındığı yönündeydi. Talep pandeminin normale dönmesiyle ile toparlanmaya başladı ve güçlü arz kısıtlamaları ve fabrikalardaki kapasiteleri, çip teslim sürelerinin altı-dokuz ay arasında uzamasına neden oldu. Ancak, dokuz ay sonra sorunlar her zamankinden daha büyüktü. Bu kez problemler üretim fabrikaları değil, çip imalat ve montaj fabrikalarının kendileridir. Çip talepleri karşılanamadı.

Asya’da COVID-19 enfeksiyon oranlarında ani bir artış yerel karantinaların ve işgücü kıtlığının Malezya ve Tayland’daki çip fabrikalarındaki üretimi etkilediğini görüldü. Yeni araç envanteri ciddi şekilde kısıtlandı ve bunun da satışlar için kötü sonuçlar doğurdu. Dünya geneline bakacak olursak ABD’de, Ağustos ayı araç satışları, ciddi talebe rağmen %17,3 düştü. İngiltere’deki satışlar Ağustos ayında %16,8 düştü.

62 haftalık üretim krizin zirvesini yaşıyoruz.

Ağustos ayında iyi yönde gidişat var gibi göründükten sonra yeni problemlerle son üç hafta kriz yeni zirvelere ulaştı. Önceki hafta, dünya genelinde 35.3 haftalık üretim kaybı, Asya’daki çip üretimindeki kesintiler nedeniyle tükenen çip kaynakları geri tedarik edilemediği için, 6 Eylül ile başlayan hafta ile birlikte 62 haftanın üzerine çıktı.

Krizin büyümesi, üretim kayıplarına tamamen farklı bir boyut kazandırdı.

1. çeyrek üretim raporlarına istinaden haziran ve temmuz aylarında haftalık olarak beklenen ortalama 80 bin çip açığı iken bir anda haftalık 250 bin çip açığına yükselmiştir.

Tahmini zarar 112 milyar dolar

Hesaplamalara göre yıldan yıla 2,86 milyon ile 3,75 milyon arasında tahmin edilen zararlarla, Eylül ayının ilk haftasına kadar olan gelir kayıplarının toplamı 86 milyar ila 112 milyar dolar arasındadır.

Çip sıkıntısı son olarak Toyota’yı vurdu

Ağustos’un son dakika gelişmesine kadar Toyota çip krizini rakip markalara göre çok daha iyi atlatmıştı. Bunun nedeni, 2011 Fukuşima depreminden sonra çokça konuşulan ve değişen tedarik zinciri yönetimini önceliklendirdi ve bu krizden geç etkilendi.

Toyota’nın çip krizi ile karşı karşıya kalmasıyla, şirketlerin bugüne kadar yaşanan problemden en çok etkilenen Ford ve General Motors firmasıdır. Üçüncü en çok etkilenen marka olarak Toyota’da listeye girmiş oldu.

Uzun süren ve çözülemeyen bu krizin üstüne yetkililer çip krizinin 2023’e kadar uzanacağı yönünde söylemleri oluşmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz krizin hızla tırmanması göz önüne alındığında eğer kısa sürede bir gelişme olmaz ise krizin 2023 yılına kadar uzanacağı ihtimali yüksek olarak görünmektedir.

İnanılmaz Büyüme: Türkiye Otomobil Sektöründe Şaşırtıcı Artış Cherry Tiggo 8 Pro: Türkiye’nin En Büyük ve En Lüks SUV’u… KDV’deki Artıştan Sonra En Ucuz Sıfır Araba Fiyatları
Yorumları Görüntüle
Şu anda yorum yok.